Pierwsza kobieta w Kosmosie – Walentyna Władimirowna Tierieszkowa – Krótka biografia

Pierwsza kobieta w Kosmosie – Walentyna Władimirowna Tierieszkowa – Krótka biografia
Walentyna Władimirowna Tierieszkowa urodziła się szóstego marca 1937 roku we wsi Maslennikowo, Tutajewskiego Rejonu w Obwodzie Jarosławskim. W 1945 roku rozpoczęła naukę w szkole średniej (Numer 32) w Jarosławlu. Dzisiaj ta szkoła nosi imię Tierieszkowej. Uczyła się w tym czasie gry na domrze (ludowy instrument strunowy). Szkołę, (siedem klas) ukończyła w 1953 roku.

W 1954 roku Wala poszła do pracy w Jarosławskiej Fabryce Szyn. Chciała pomóc rodzinie. Tutaj pracowała na maszynie do cięcia. Równolegle uczyła się w klasach wieczorowych szkoły młodzieży pracującej. W 1955 roku, od kwietnia, siedem lat pracowała jako tkaczka w kombinacie tkanin technicznych „Czerwony przekop”. W tym zakładzie pracowała także jej mama i starsza siostra.

W Aeroklubie Jarosławskim (od 1959 roku) Walentyna uprawiała spadochroniarstwo.  Oddała dość dużo, bo 90 skoków. Od 1955 do 1960 roku uczyła się w Technikum Przemysłu Lekkiego.

W pewnym momencie Siergiej Pawłowicz Korolow pomyślał o wysłaniu w kosmos kobiety-kosmonautki. W 1962 roku rozpoczął on poszukiwania odpowiednich kandydatek. Chętnych były setki. Sergiej Pawłowicz wybrał następujące kobiety: Żannę Dmitrijewną Jorkinę, Tatianę Dmitrijewną Kuzniecową, Walentynę Leonidowną Ponomariową, Irinę Bajanowną Sołowiową i Walentynę Tierieszkową.

Walentynę Władimirowną wraz z pozostałymi dziewczynami wezwano do terminowej służby wojskowej w stopniu szeregowca.

W szeregi kosmonautów została ona zaliczona 12 marca 1962 roku. Odbyła szkolenie jako słuchacz-kosmonauta drugiego stopnia. 29 listopada 1962 roku zdała egzaminy końcowe z przygotowania ogólnokosmicznego na celujący. Od 1 grudnia 1962 roku Tierieszkowa została kosmonautką pierwszego oddziału pierwszego stopnia. Od szesnastego czerwca 1963 roku stała się kosmonautką-instruktorem.

Bardzo wiele trenowała. Przede wszystkim na odporność organizmu na czynniki lotu kosmicznego. Odbywała także treningi w nieważkości.  Przeprowadzane były na pokładzie samolotu MiG-15. 16 kwietnia 1963 roku na statku kosmicznym „Wostok-5” pierwsza kobieta w świecie poleciała w kosmos. Następny lot (na pokładzie „Wostoka-6”) odbyła ц czerwcu 1963 roku.

Trzypokojowe mieszkanie w Jarosławlu na ulicy Gołubiatnej (dzisiaj ulica Tierieszkowej) otrzymała Tierieszkowa po powrocie z kosmosu. Do nowego mieszkania przeprowadziła się z mamą, ciocią i jej córką.

W 2004 roku przeszła ciężką operację serca.

W Polsce Tierieszkowa była bardzo popularna. Kraj nasz odwiedziła w grudniu 1963 roku razem z Walerym Fiodorowiczem Bykowskim. Zespół „Filipinki” śpiewał wówczas piękną piosenkę „Wala-twist”. Słowa znali wszyscy.

Komentowanie jest wyłączone.